Back to Question Center
0

Metoda Makia: Çfarë është trajnimi i intensitetit të lartë të intervalit dhe dietën ketogenike?

1 answers:

Metoda Makia është një aplikim stërvitorësh i zhvilluar në Finlandë, e cila është bërë një koncept popullor në vendin e tij në disa vite. Sistemi ofron një plan ushtrimesh sfiduese që mund të kryhet në shtëpi ose në një palestër. Vështirësia e ushtrimeve rritet automatikisht gjatë trajnimit. Metoda Makia gjithashtu përfshin një dietë ku mijëra përdorues kanë fituar një peshë ideale dhe kanë përmirësuar zakonet e tyre të ngrënies.

Ushqimi Historia e Metodës Makia

Unë kam qenë duke ushtruar gjithë jetën time, por në rreth 35-40 vjeç, trupi im filloi të grumbullojë yndyrë. Ndryshimi ndodhi pa dashje dhe pa u vërejtur. Një foto e marrë në një ditë të bukur verore në plazh, më bëri të hapura sytë.

Unë peshoja veten shumë rrallë, por pasi pashë foto, shkova në shkallë dhe vërejta me habinë time që pesha ime ishte rritur ndjeshëm. Po pyesja se çfarë mund të ishte gabim.

Unë hëngra përhapjet me yndyrë të ulët, kos të ulët yndyre, qumësht i skremuar, pijet joalkoolike ëmbëlsuar artificialisht, djathrave me yndyrë të ulët, perime me salcë sallate me pak yndyrë, shumë proteina dhe vetëm mish i mprehtë. Sipas mendimit tim, unë hëngra të shëndetshëm, sipas udhëzimeve të përgjithshme. Diçka ishte e gabuar, shumë keq.

Mora vlerat e mia të kolesterolit, dhe ato nuk ishin të mira. Kolesteroli i keq ishte shumë i lartë dhe e mira shumë e ulët. Pas kërkuar këshilla, mora udhëzime se si të zvogëlohej yndyra nga dieta.

Si mund ta reduktoj më tej yndyrnat nga dieta ime? Përveç kësaj, personi që më dha këshilla ishte shumë më mbipeshë se unë. Dilema u lind.

Pastaj punoja në një profesion ku dija e fiziologjisë së trupit është thelbësore. Kam pasur një arsimim të mirë dhe njohuri themelore për të zgjidhur problemin. Fillova të eksploroj edhe më shumë metabolizmin e trupit. Kam kuptuar kur trupi përdor karbohidratet dhe kur digjet yndyra. Kam realizuar relativisht shpejt se një dietë të lartë të karbohidrateve dhe proteinave të larta, pa yndyrna natyrale, do ta çonte trupin në një gjendje ku të gjitha energjitë janë shëruar dhe djegia e yndyrës vështirë se ndodh ndonjëherë. Nëse sasia e kalorive nga dieta është edhe pak e tepërt dhe nuk shkakton djegien e yndyrës, rezultati është shtimi i peshës natyrale.

U njoha me Dr. Atkins dietë. Është dietë krejt e diskutueshme dhe e keqdashur, por ideja themelore është e përsosur. Me të, miliona njerëz mbipeshë në mbarë botën kanë arritur një peshë normale. Trupi udhëhiqet nga dieta në një gjendje ku pothuajse të gjitha energjitë prodhohen nga yndyrnat. Trupi është në gjendje të vazhdueshme të djegies së dhjamit dhe humbja e peshës është edhe më e shpejtë sesa me agjërimin. Sistemi vazhdimisht djeg dhjamin e ruajtur, duke siguruar që sasia e yndyrës dhe e proteinave në dietë të jetë e mjaftueshme. Përveç kësaj, ajo siguron që ju të merrni ushqyes të mjaftueshëm, nga të cilat trupi formon glukozë.

Unë fillova dietën Atkins, dhe rezultatet ishin të habitshme. Brenda pak muajsh, unë u çlirua nga yndyra e tepërt që kishte grumbulluar mjaft. Kam humbur mbi 33 kilogramë. Përveç kësaj, unë u çlirua nga skuqje në fytyrën time që mendoja se ishte për shkak të aparatit të frymëmarrjes që e përdor në punën time. Në atë kohë, unë gjithashtu fillova ushtrimet e mia të para të peshës trupore dhe vura re efektin e tyre në ndërtimin e masës së muskujve.

Metoda Makia mori një shkëndijë fillestare

Mediat u tërhoqën disa vjet më parë për rreziqet e dietës së Atkins-it, meqë me atë vetëm konsumoni proshutë, gjalpë dhe vezë. Shumë njerëz filluan "Diet Atkins" në bazë të grimcave të vogla të informacionit, me rezultat që dyqanet mbaruan nga gjalpë. Pa një bazë të mirë të njohurive, megjithatë, dieta ketogenic është e pasuksesshme dhe rezultatet janë të këqija ose katastrofike. Dieta Atkins është ketogenic, dhe nëse ndiqet si duhet, ju konsumoni shumë perime, sasi të moderuar të proteinave dhe sasi të mjaftueshme të yndyrave të mira.

Sidoqoftë, me metodën ketogjenike të metodës Makia mund të hani pothuajse çdo ushqim të pastër, përveç karbohidrateve të thjeshta. Sasia e perimeve është gjithmonë gjysmë pjatë, kështu që pjesa e tyre është dukshëm më e lartë se në një dietë normale.

Gjatë viteve unë kam bërë eksperimente për të përmirësuar dietën ketogenic. Për shkak të punësimit tim, kisha mundësinë për të marrë vlera në kohë reale të gjakut tim. Metoda Makia Reboot është versioni i fundit i ketogenic programit humbje peshe. Ai ka origjinën nga metoda Atkins, por ka përmirësime të rëndësishme që e bëjnë djegien e yndyrës edhe më efektive.

Metoda Makia Reboot është, pra, një dietë e përkohshme ketogenike me të cilën ju mund të humbni peshë. Ndërsa i afroheni peshës ideale, do të shkoni në Metodën normale Makia Basic që është e përkryer për të gjithë familjen.

Problemi me programet e ndryshme të humbjes së peshës shpesh konsiston në faktin që dikush në familje duhet të përgatisë dhe të peshojë ushqimet e veta. Dieta bazë e Metodës Makia është projektuar në mënyrë që e gjithë familja të mund të hajë të njëjtat ushqime. Nëse ndonjë anëtar i familjes përpiqet të arrijë një gjendje ketogenic, ai ose ajo thjesht lë një pjesë të veçantë të karbohidrateve. Përndryshe, dieta është e njëjtë për të gjithë.

Vitet e fundit unë kam qenë duke zhvilluar Metoda Makia aplikim neto. Për vite me radhë kisha ndjekur një metodë të ngjashme si dieta bazë e Metodës Makia, por në fillim të kësaj pune të madhe, shtoja me kujdes karbohidratet e thjeshta, të tilla si buns, bukë të lehta, patate, ëmbëlsira dhe gjithashtu hoqa shtimin e vajit. Megjithatë, shtimi i peshës sime doli jashtë dhe u rrit nga 183 paund në 208. 6 paund në një vit. Qëllimi im ishte për të testuar funksionin më të fundit dieta ketogenic. Efektet e karbohidrateve të thjeshta ishin shumë më drastike se sa pritej dhe kontrollimi i sasisë së tyre ishte i vështirë. Rezultati ishte shumë më i fortë se sa kisha menduar.

01. 01. 2015 kam filluar Metoda Makia Reboot. Në dy muaj pesha ime ra në 176. 4 paund, kështu versioni im i fundit i programit të humbjes së peshës është shumë efektiv. Një tronditëse 32. 2 paund në dy muaj! Tinguj të jashtëzakonshëm, por gjatë humbjes së peshës, as edhe njëherë nuk përjetova urinë. Trupi im gjithmonë kishte energji të mjaftueshme dhe ndihesha aq mirë sa kurrë. Unë gjithashtu bëri metodën Makia ushtron rregullisht. Gjatë një diete ketogenic, njerëzit mund të ushtrojnë normalisht.

Marrja e njohurive është e domosdoshme përpara fillimit të metodës Makia Reboot. Paketa e informacionit shpjegon të gjitha faktet që ju nevojitet për të filluar një program të sigurt humbjeje të peshës ketogenic. Programi ketogjenik i humbjes së peshës, kur zbatohet siç duhet, është i sigurt dhe shumë efektiv. Sidoqoftë, pa njohuri dhe përkushtim të mirë, ju nuk duhet të filloni.

Gjithashtu, vlen të përmendet se nuk duhet të filloni një dietë ketogenic nëse keni peshë normale. Në këtë rast, trupi juaj punon mirë dhe nuk ju nevojitet Metoda Makia Reboot, por vetëm një dietë bazë është e mjaftueshme për të frenuar dëshirën për ëmbëlsira dhe për të zvogëluar ndjenjat e urisë.

Së fundi, unë do të citoj një nga njerëzit më të mençur të të gjitha kohërave, thënija e të cilëve ka qenë parimi im udhëzues në përgatitjen e këtij paketi informativ.

"Nëse nuk mund ta shpjegoni çështjen në mënyrë të qartë, ju nuk dini mjaft për këtë. "

Albert Einstein

J. A Source . Needlehill, themeluesi i Metodës Makia

February 16, 2018