Back to Question Center
0

Këshilla të ekspertëve nga semalt se si të mbroni një faqe interneti të WordPress nga kriminelët kibernetikë

1 answers:

Siguria WordPress shpesh quhet "forcim". Edhe kur nuk dini si të përmirësohenitrafiku i faqes tuaj, është e rëndësishme që të siguroni kredencialet e faqes suaj. Nuk do të ishte gabim të thuhet se miliona në miliarda faqet e internetitjanë mundësuar nga Blogger ose WordPress.

Nik Chaykovskiy, The Semalt Menaxheri i suksesshëm i suksesit të klientëve, thotë se WordPress është ndërfaqja më e famshme dhe më e përdorshme. Ky sistem i menaxhimit të përmbajtjes ka mjafte avantazheve dhe disavantazheve. Për shembull, nëse nuk mbani fjalëkalimet e sigurta, mund të humbni kredencialet tuaja dhe të hyni në faqen tuaj te internetit.Këtu janë disa këshilla se si të mbrohen faqet e internetit të WordPress nga hakerat.

Back Up Your Website Shpesh

Frekuenca e WordPress backups është një nga temat më të diskutuara këto ditë.Është e rëndësishme që faqja juaj e WordPress-it të mbështetet siç duhet. Ju duhet ta bëni një herë ose dy herë në javë për të qëndruar të sigurt dhe të sigurt në internet.Mbështetja e përditshme, megjithatë, është shumë e rekomanduar pasi mbron faqen tuaj të internetit nga vjedhjet e mundshme dhe sulmet malware. Ka shumëWordPress plugins që mund t'ju ndihmojnë me mbrapa, por BackupBuddy është një nga më të mirët. Kjo do t'ju kushtojë jo më shumë se 100 dollarë dhe mund të rivendosni numrin tuajhacked blog ose website në vetëm një çështje e sekonda. Gati! Backup është një plugin ideal për ata që kërkojnë softuer të lirë WordPress.Kjo ju lejon të krijoni një kopje rezervë të automatizuar, t'i transferoni skedarët tuaj në Dropbox dhe t'i riktheni të dhënat tuaja në asnjë kohë..Mundësia e tretë është UpdraftPlus.Ky është një plugin rezervë interaktive dhe përdorues-miqësore.

Përfundimi i tentativave të hyrjes

Kohë pas kohe, hakerat përpiqen të thyejnë faqet e internetit të WordPress duke guessing yourfjalëkalimet. Kjo është arsyeja pse ju duhet të kufizoni përpjekjet e identifikimit për të qëndruar të sigurt në internet. By default, WordPress do t'ju lejojë të përdorni fjalëkalime të ndryshme,të cilat synojnë të mbajnë informatat tuaja të sigurta dhe të sigurta. Ju duhet të shtoni një shtresë shtesë të sigurisë në faqen tuaj duke kufizuar qasjen në dytri herë. Në rast se dikush është përpjekur të identifikojë me fjalëkalim të gabuar, faqja e juaj do të mbyllet, por të dhënat e tij do të mbeten të sigurta. Ka njënjë numër i madh i shtojcave të WordPress, si Përpjekjet e hyrjes në limit. Kjo ju lejon të kufizoni numrin e përpjekjeve të dështuara të identifikimit. Duke përdorur këtë plugin, jugjithashtu mund të bllokojnë shumë IP, por është e rëndësishme që të mbani mend fjalën tuaj personale. Dhe në qoftë se hakerat përdorin proxies të ndryshme, ky plugin doautomatikisht bllokojnë të gjithë ata për të mbajtur faqen tuaj të sigurt. Të gjitha opsionet e tij janë të personalizueshme dhe të përdorshme. Ju mund të bllokoni një IP përkohësisht osepërgjithmonë.

Mos përdorni "admin" si emrin e përdoruesit

Një nga gabimet më të mëdha që bëjnë njerëzit është që ata përdorin "admin" si emrin e përdoruesit.Ju nuk duhet ta bëni këtë nëse doni të mbani faqen tuaj të WordPress sigurt dhe të sigurt. Bots automatizuar shpesh hyjnë në faqet e internetit duke përdorur këtë fjalë dhe mundguess passwords në asnjë kohë. Ka shanse që hakerët do të shfrytëzojnë informacionin tuaj sekret, të dhënat e internetit dhe gjëra të tjera duke përdorur këtëEmri i përdoruesit. Nëse dëshironi ta mbani faqen tuaj të sigurt, atëherë është e rëndësishme që ju të mos përdorni kurrë "admin" si emrin tuaj primar. Në vend të kësaj, duhetzgjidhni një emër përdoruesi dhe fjalëkalim, e cila është e pamundur të guxohet nga dikush Source .

November 28, 2017