Back to Question Center
0

Nataliya, eksperti i Semalt, paraqet praktikat bazë SEO

1 answers:

SEO është një aspekt thelbësor i marketingut në internet, dhe bëhet gjithnjë e më i komplikuar çdo ditë. Askush nuk mund të pretendojë të dijë gjithçka rreth SEO kështu që mos u shqetësoni për të kuptuar pak për këtë nëse jeni duke filluar. Një gjë është e sigurt edhe pse sa më mirë të zgjedhni faqen tuaj të internetit, shansi më i mirë duhet të renditet lartë nga motorë kërkimi dhe sa më i madh përfitimet e pranisë online të biznesit tuaj. Pra, cilat janë praktikat më themelore SEO

Nataliya, Semalt Specialist SEO, shpjegon se meta tags përshkruajnë faqet tuaja të searchers. Ata duhet të kenë fjalët dhe përshkrimin më të mirë të mundshëm. Meta tags përshkruese dhe optimizuar jo vetëm që do të gjeni faqen tuaj në faqet e rezultateve të kërkimit (SERPs), por gjithashtu e bëjnë të lehtë për ju të mbani mend se cilat janë faqet tuaja të vjetra. Megjithatë, është mirë të theksohet se motorët e kërkimit si Google nuk përdorin meta tags për indeksimin. Shkruani meta tags më të mira për njerëzit dhe jo për motorët e kërkimit. Krijo etiketa që lexuesit do të klikojnë sepse lidhet me atë që po kërkojnë.

"Përmbajtja është mbreti". Ju ndoshta keni dëgjuar këtë frazë të famshme lidhur me SEO. Është një nga udhëzimet më të hershme të krijimit të përmbajtjes së madhe për auditorin tuaj. Përmbajtja e madhe për njerëzit dhe motorët e kërkimit duhet të jetë me cilësi të lartë dhe unike. Ai tërheq vende të tjera që lidhen me ju, duke ju dhënë kështu shumë mundësi kthyese.

Siguroni lexuesit tuaj me atë që ata duan në një mënyrë të saktë, të qartë dhe të saktë. Nuk ka asgjë që do t'i ndalojë ata të rrjedhin në faqen tuaj dhe duke iu referuar miqve të tyre në të..Nëse shisni produkte ose shërbime, marrja e sa më shumë njerëzve në faqen tuaj është një qëllim i ndërmjetëm vendimtar. Kur faqja juaj gjithmonë është e pasur me përmbajtje, ky objektiv nuk do të jetë kurrë një nga problemet tuaja më të ngutshme. Ndërsa krijoni përmbajtjen tuaj, përdorni mirë fjalëkryqet. Shpjegoni fjalë kyçe në titujt, etiketat e kokës, ankorat dhe pjesët e tjera gjatë shkrimit.

Mund të investoni më shumë përpjekje për të mësuar se si të krijoni cilësi të lartë dhe patjetër do të korrni shumë nga këto përpjekje.

.htaccess duhet të vendoset siç duhet. Ju mund të bëni vetë vendosjen ose të merrni një profesionist për të bërë atë për ju. Pasi të keni vendosur mënyrën se si dëshironi URL-në tuaj, rrini në atë format. Ju mund të keni vetëm www ose jo www URL kështu që Google nuk i sheh faqet tuaja si të kopjuar. Në rast se keni të dy formate të URL-ve, Google nuk do t'ju penalizojë, por do t'ju duhet të përcjellni nga URL-të e URL-së në URL-të jo-www (që është e lehtë për të bërë). Ju mund të kërkoni diçka si "ridrejtimi i kërkesave në URL jo-www" dhe të mësoni gjithçka që ju duhet të bëni.

Ju gjithashtu duhet të konfiguroni skedarin tuaj robots.txt siç duhet. Mund të jetë e çuditshme të dëgjosh se ky skedar teksti i vogël mund të shkaktojë rrëzimin e sitit tënd. Një skedë robots.txt udhëzon robëruesin e Google dhe robotë të tjerë në faqet që nuk dëshironi të "ndizni". Nëse nuk dëshironi që imazhet të renditen nga motorët e kërkimit, përdorni skedarin tuaj robots.txt për t'i bllokuar ato. Është e qartë se ju nuk dëshironi të bëni një gabim kur konfiguroni skedarin tuaj robots.txt. Një gabim i thjeshtë mund të bllokojë faqen tuaj më të rëndësishme të internetit dhe ta mbajë atë jashtë rrjetit.

Këto janë praktikat më thelbësore të SEO dhe të gjitha klasifikohen si praktika SEO në vend dhe ekzistojnë praktika të tjera jashtë fushës siç janë promovimi dhe ndërtimi backlinks . Normalisht, ju filloni me SEO në vend dhe më vonë ndërtohuni në praktikat jashtë vendit për të bërë një faqe interneti të optimizuar plotësisht Source .

November 29, 2017